Защо решихме да стартираме проекта Caldera?

KeithbmBG
4 min read3 days ago

--

За първи път започнахме да мислим за Caldera (наричана Constellation по това време), когато видяхме, че светът на web3 е в Параграф-22.

Разработчиците на блокчейн — разклонения в различни вертикали като NFT, DeFi, игри — искат да създават сложни приложения. И все пак, те са измъчвани от ограничението на всеки да надгражда върху шепа пренаселени блокчейни.

Започвайки, искахме да създадем сборни пакети, за да активираме обширни, наистина мащабируеми уеб3 игри. Но бързо разбрахме, че проблемът не е изолиран само от игрите — повечето dApps са изградени върху L1.

Никъде това не е по-очевидно, отколкото с Ethereum, който може да се похвали с колосалните 0,19 милиона инструкции в секунда.

За да поставим това в перспектива, това е приблизително еквивалентно на Altair 8800, компютър от 1974 г. Половин век по-късно изчислителната скорост експлодира експоненциално.

Блокчейн е най-бавната платформа за облачни изчисления в света.
Липсата на скорост на обработка, съчетана с голям интерес от страна на разработчиците, доведе до изключителна конкуренция за изчисления и съхранение. За крайния потребител това означава високи такси за газ и по-бавни транзакции.

И двата проблема затрудняват качеството и възприемането от потребителите на приложения във веригата.

Градивните елементи на един полезен блокчейн

Модерният компютър е изграден върху хиляди по-малки иновации. От транзистора до силициевия чип, до дисковата операционна система, всяко ниво на абстракция добавя нова функционалност и извежда компютрите до нови вертикали.

И подобно на ранните дни на програмирането на компютри и видео игри, ние все още сме в ранните дни на блокчейна. Разработчиците проектират приложения около ограниченията на блокчейна, почти по същия начин, по който сме свикнали, когато бяхме ограничени от скоростта и паметта.

Например, виждаме как разработчиците „газови голф“ — прекарват седмици в оптимизиране на своя код за интелигентни договори, за да минимизират броя на изчисленията и таксите за газ. В този процес разработчиците не само губят инженерно време, но и газ голфът често се постига чрез рязане на ъгли и несъзнателно жертване на сигурността. Тези ръчни оптимизации на кода са болезнени и в крайна сметка не подобряват потребителското изживяване.

Има и компромис между периода на окончателност и сигурността. По-краткият период на окончателност означава по-бързо изпълнение на транзакцията и по-пълна информация за всички участници. От друга страна, когато разглеждаме спорове или сигурност, по-дълъг период на окончателност позволява по-гъвкави операции. Няма смисъл да се прилага универсален срок за окончателност за приложения с различни цели и операции.

These limitations haven’t completely stopped the development of innovative applications. But dApps have been hamstrung because they needed to work on an L1 such as Ethereum or Gnosis. Blockchains have already come a long way, but more infrastructure is needed to truly reach web-scale.

Тези ограничения не са спрели напълно разработването на иновативни приложения. Но dApps бяха затруднени, защото трябваше да работят върху L1 като Ethereum или Gnosis. Блоковите вериги вече са изминали дълъг път, но е необходима повече инфраструктура, за да се достигне наистина уеб мащаб.

Представяме ви Caldera

Мисията на Caldera е да даде възможност на разработчиците да създават нови и вълнуващи dApps и да помогне на web3 да постигне масово приемане.

Caldera е rollup като услуга, което прави невероятно лесно стартирането на ефективни блокчейн rollups. Разработчиците вече използват Caldera, за да стартират леки блокови вериги с висока степен на персонализация, които наследяват сигурността, която познаваме и обичаме от други блокови вериги като Ethereum или Polygon.

Виждаме успоредните транзакции като най-прагматичния начин за излизане от сегашното ни затруднение. Точно както има смисъл уеб приложенията да работят на специализирани сървъри, така и web3 приложенията се нуждаят от собствена верига, за да осигурят необходимата пропускателна способност и функции.

Наскоро си партнирахме с Curio, игрално студио във веригата, пионер в иновативните механики на уеб3 игри като договори — интелигентни договори, които създават правила за интелигентна дипломация в играта. Например, играчите могат да създадат договор за ненападение, който предотвратява атаки при плащане на ERC20 токени към споделен интелигентен договор на гилдията.

Да — много от това беше невъзможно преди събиранията. Но, придържайки се към предишния ни пример, Curio консумира около 300 милиона газ в секунда. На блоковете Ethereum с максимален размер ще са необходими 120 секунди, за да обработят еквивалентно количество газ — така че е безопасно да се каже, че изграждането на Curio върху L1 с общо предназначение би било невъзможно.

С Caldera, Curio изгради специален слой за транзакции от слой 2 и доведе латентността до по-малко от една секунда. Има достатъчно място за мащабиране и, което е също толкова важно, защита срещу скокове в цените на бензина.

Ние вече даваме възможност на блокчейн разработчиците да създават приложенията, които искат, без да правят компромис с производителността или функциите.

Отвъд

Ние правим възможно създаването на същата функционалност и мащаб, които използваме в мрежата днес — в блокчейна. Радваме се да се присъедините към нас, докато разработваме следващото ниво на инфра, за да изведем web3 до мащаба, използваемостта и разпространението на web2 — и в крайна сметка, надяваме се, да надминем изцяло web2.

Оригинална статия: линк

--

--

KeithbmBG

Bulgarian crypto enthusiast — разберете първи и участвайте заедно с мен! https://t.me/SvetlanaDulapchi https://twitter.com/SvetlanaDulapc1