Защо блокчейн технологията е ключова за бъдещето на разработките с отворен код

Тимъти Луис подчертава по какъв начин блокчейн екосистемата може наистина да даде възможност на разработчиците с отворен код да управляват своите общности.

KeithbmBG
4 min readOct 22, 2022

--

Интернет пространството е съставено предимно от проекти с отворен код и е бил такъв от самото си създаване. С течение на времето много от тези проекти са се превърнали във фундаментални, върху които са изградени всички последващи иновации. И докато върху тази технология бяха изградени цели състояния, отворения код основно се създава и поддържа без компенсации. Съвременните технологии са изостанали, като разчитат на най-малък процент от световните разработчици да избират между заплата или поддържане на интернет. Използването на децентрализиран блокчейн за осигуряване на съплай верига с отворен код също предлага възможност за справедливо възнаграждение на разработчиците с отворен код въз основа на техния принос към цялата екосистема.

Въпреки че Web 2.0 натрупа богатство на гърба на безплатния труд на неплатени доброволци, работещи с отворен код, web3 притежава възможности за да се промени това. Участниците, поддържащи пакети с отворен код биха могли да публикуват своите издания в децентрализиран регистър, захранван от Byzantine устойчив на грешки блокчейн с множество опции за съхранение, за да се елиминират единичните източници на неуспех и да се предоставят неизменни издания. Това ще позволи на общностите да управляват своите региони на екосистемата с отворен код, независимо от външни програми. Мениджърът на пакети е поставен по уникален начин в стека с инструменти за разработчици — той осигурява универсална оперативна съвместимост — и по този начин може да позволи автоматизирано и прецизно разпределение на стойност въз основа на действително използване в реалния свят.

Икономиките базирани върху токени са невероятно ефективни, защото разпределят стойност пропорционално на приноса. Те също така по същество премахват измамните участия.

Една динамична токенизирана икономика цени най-полезните приноси и участия, които поддържат общностите в рамките на токенизираните икономики.

Чрез предоставяне на структура без доверители, която автоматизира разпределението на токени към най-ценните приноси от участниците и възнаграждава разработчиците с отворен код, които поддържат тези приноси уместни, общността с отворен код може да бъде защитена от вредни атаки върху нейния състав.

Он-чейн управлението ще създаде екосистема, в която всички притежатели на токени могат да предлагат и гласуват промени в критичните параметри, в зависимост от наличието на токени и репутацията. Тези параметри могат да включват инфлация, такси за транзакции, стейкинг награди, награди за “накисване” или оптимално съотношение на “накисване”. Система за репутация и неизменният децентрализиран регистър, предназначени да разпределят награди към разработчиците въз основа на техния принос към развитието и здравето на екосистемата, трябва да бъдат съчетани с ръководената от общността отчетност и валидиране чрез рецензенти на общността от трети страни.

Корпоративните технологични компании се възползват от приноса на разработчиците с отворен код, но така наречената „съплай верига“, множеството програми и пакети, които изпълняват програми, които съхраняват клиентски данни или взаимодействат с потребителската операционна система, представляват рискове за сигурността. Без да актуализират правилно тези програми, хакерите лесно намират уязвимости и използват тези системи. Въпреки че в момента има филантропски програми, които се опитват да се справят с тази ситуация, те също са уязвими към проблеми с устойчивостта.

Децентрализацията чрез блокчейн технологии също предлага осезаеми ползи за сигурността на екосистемата, като всеки слой от приложения и dapps е подписан и проверен във веригата. Децентрализиран, неизменен регистър, подсилен от система за репутация и подкрепен от икономически стимули, предназначени да се разкриват недобросъвестните участници и да се възнаграждават добрите такива, е надежден път напред, който работи както за Web2, така и за Web3. Този децентрализиран, неизменен регистър може да осигури сигурност и стабилност и да предотврати злонамерени намерения, предоставяйки гаранциите, които общностите на разработчиците търсят. Накратко, общност, която вече създава и актуализира нови технически инструменти, може да бъде възнаградена за усилията си, а участниците, които търсят участие в екосистемата за лична изгода, ще бъдат изключени, тъй като този подход и измамите не добавят стойност към екосистемата.

Чрез въвеждането на нови парадигми, позволяващи справедливи компенсации за отворен код, без да се изисква директно плащане, общността за разработка на софтуер с отворен код получава възможност да използва фундаменталното ценностно предложение на децентрализирани икономики на токени. В крайна сметка отвореният код е труд на любов, ограничен и възпрепятстван от липсата на значими икономически стимули. Блокчейн екосистемата може наистина да даде възможност на разработчиците с отворен код да управляват своите общности, като същевременно бъдат финансово компенсирани, докато създават инструментите, които изграждат интернет и дават възможност на света.

Timothy Lewis, Съосновател и CSO, Tea
Timothy Lewis е съосновател и CSO на Тea, нова компания, която изгражда софтуерна платформа с отворен код върху блокчейна. Разработчиците с отворен код, които се интересуват от добавяне на код или проверка на предоставения код, могат да се регистрират с инструмента за удостоверяване на Тea и да получават награди, след като бъдат потвърдени като сътрудници с отворен код.

Оригинална статия: линк

--

--

KeithbmBG
KeithbmBG

Written by KeithbmBG

Bulgarian crypto enthusiast — разберете първи и участвайте заедно с мен! Twitter:KeithbmBG

No responses yet