КРИПТО СТЕЙКИНГ: HALAL ИЛИ HARAM?

KeithbmBG
5 min readNov 26, 2022

--

Крипто стейкинг е вероятно най-популярният начин за генериране на пасивен доход само от притежаването на криптовалути, много дългосрочни собственици на криптовалута го виждат като начин да използват своите криптовалутни притежания, за да генерират награди, вместо да ги оставят неактивни в портфейлите им. Мюсюлманите, които биха се заинтересували да се възползват от този план за генериране на пасивен доход, може да имат някои резерви, тъй като не са сигурни как точно той отговаря на Ислямския закон. В тази статия ние предоставяме подробно описание на криптовалутен стейкинг и как той се придържа към ислямските ценности.

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА КРИПТОВАЛУТЕН СТЕЙКИНГ?

Стейкинг на криптовалутите включва използване на крипто активи за удостоверяване на транзакции и поддържане на блокчейн мрежа. Този метод работи с криптовалути, които обработват транзакции, използвайки методологията proof-of-stake.

Proof-of-stake е по-енергийно ефективен избор от предишната парадигма proof-of-work, тъй като устройствата за копаене, които използват процесорна мощ за решаване на математически проблеми в системите proof-of-work, се заместват с монети, които се залагат в стейкинг от потребителите на мрежата. Затова е възможно тази процедура да се сравни с копаене в системата proof-of-work .

Блокчеейните, базирани върху proof-of-stake, могат да включват само истински данни и транзакции благодарение на самия стейкинг. За да отговарят на условията за валидиране на нови транзакции, участниците се съгласяват да заложат/ стейкват определена сума от своета крипто като застрахователна полица. Ако удостоверят неправилно неправилни или подвеждащи данни, те са изложени на опасността да загубят изцяло или част от собствеността си. Ако могат да проверят автентични, валидни транзакции и данни, те се компенсират с допълнителни токени.

КАКВО Е ЗНАЧЕНИЕТО НА КРИПТО СТЕЙКИНГ?

Благодарение на залагането собствениците на криптовалута вече имат начин да използват своите цифрови активи, за да печелят пари пасивно, без да се налага да ги продават.

Инвестиция в спестовна сметка с висока доходност е сравнима със стейкинга. Както в реалния свят, банката използва парите, които клиентите депозират в спестовни сметки, и често ги заема на други клиенти, от които се очаква да плащат лихва по заема. В замяна на задържането на тези пари в банката, потребителите печелят част от лихвата от заема.

След като сте решили да заложите своите криптовалути, ще получите гарантираната възвръщаемост, когато е дължима. Вие също така ще получите възвръщаемостта си от протокола във вид на криптовалута в стейкинг, която след това можете да запазите като инвестиционно предложение за стейкинг или обмен за пари и други криптовалути.

По време на пазарни сривове обаче промените в цените са често срещани, което прави криптовалутите един от най-непредсказуемите инвестиционни класове. В случай, че потребител е заложил своите криптовалути в споразумение за заключване, той няма да може да ги продаде по време на спад на цената. Дори ако стойността на техния токен в стейкинг падне, те пак могат да загубят пари, независимо от платформата за стейкинг, която използват.

Следователно стейкинг е отличен избор за инвеститори, които не се интересуват от краткосрочната нестабилност на цените, но са загрижени за получаването на възвръщаемост от своите дългосрочни инвестиции.

Сега, когато сме наясно какво представлява крипто стейкинг, трябва да изчистим и скептицизма, свързан със съответствието му с ислямските забрани.

КРИПТО СТЕЙКИНГ И ИСЛЯМСКИ ПРИНЦИПИ

Някои ислямски учени имат различни мнения относно това дали стейкинга на криптовалути е морално приемлив поради техния спекулативен състав — притежава елементи на несигурност (gharar) и хазарт (maysir). Следователно, когато извършвате търговски транзакции, е важно да се придържате към правилата за sarf (обмяна на валута), за да предотвратите заплитане с riba (лихви).

Riba присъства във финансов заем, където заемодателят очаква да спечели от заема. Ислямските закони позволяват само благотворителни заеми, докато други видове заеми са забранени. Следователно паричен заем трябва да е бил направен — или директно, както в случая с riba al-nasia, или неуловимо, както в случая с riba al-fadl — за да бъде оправдано подозрението за riba.

Въпреки липсата на съгласие относно приликите между криптовалутите и фиатните пари, най-добре е да бъдете предпазливи и да заемете консервативна позиция, като се придържате към насоките на шериата за финансови транзакции. Доказателството за залог и riba са доста сравними по това, че и двете изискват генериране на пари от пари, без всъщност да се постига нещо друго освен притежаването на пари. Независимо от това, човек, който участва в крипто стейкинг, не заема парите си.

Както бе споменато по-рано, стейкинг е само начин да се активира proof of stake блокчейн за генериране на допълнителни блокове. В Proof of Stake средствата се залагат на адрес, което прави невъзможно собственикът да ги премахне. Собственикът също се абонира за валидиране на транзакции, за да подпомогне сигурността на мрежата. В действителност стейкинг служи като депозит, защото ако собственикът на монетата се държи нечестно, той ще загуби своя депозит. Следователно крипто стейкинг не представлява riba. Riba обаче не би присъствал в случай, когато няма пари, които напускат сметката на вложителя, никой друг не използва парите и никой не ги предоставя на никого.

Много хора може да твърдят, че стейкинг в крипто е като хазарта поради свързаните рискове, тъй като може да се оприличи на рискуване на пари в дейност без стойност. Отново, както беше споменато по-рано; колкото повече монети са заложени, толкова по-сигурна става мрежата. Следователно това не е дейност без стойност.

Следователно стейкинг на криптовалути не е haram. Въпреки това, мюсюлманите се съветват да положат дължимата си грижа, когато става въпрос за залагане на крипто. Важно е да проверите дали самият крипто проект отговаря на законите на шериата, преди да заложите своите монети в стейкинг. Следователно, независимо от начина, по който даден проект за криптовалута използва стейкинг, ако той се свързва директно с хазарт или друго действие, което е незаконно според ученията на исляма, би било haram да се участва в такива.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ МИСЛИ

Предполага се, че по време на обсъждането на шериата относно стейкинг на самата криптовалута е в съответствие с ислямските закони. Следователно криптоактивът трябва да бъде проверен, преди да участва в каквато и да е дейност по стейкинг и да извлекат ползите от него.

Тъй като има много различни видове крипто, мюсюлманите трябва да проверят дали спазват шериата, преди да инвестират. Като основно правило трябва да се извършват следните проверки:

  • Проверка на легитимността на крипто-актива, за да се уверите, че инициатива е реална, а не измама.
  • Оценка на проекта за потвърждаване на съответствието с Шериата. Ако това е токен, базиран на акции, финансови проверки, за да се гарантира, че отговаря на финансовите изисквания за спазване на Шериата.
  • Проверка на токена, за да се определи дали той отговаря на Шериата.

Следователно, за да бъдем по-сигурни, се изисква мюсюлманите да проверят токена и проекта, за да се уверят, че е в съответствие с Шериата, или да потърсят съвет от ислямски духовници, преди каквото и да е действие със стейкинг да може да се счита за съвместимо с Шериата.

Оригинална статия: линк

--

--

KeithbmBG
KeithbmBG

Written by KeithbmBG

Bulgarian crypto enthusiast — разберете първи и участвайте заедно с мен! Twitter:KeithbmBG

No responses yet